Columbia Sarrus -harkko 240x190x390
- Tarjous 3 työpäivän sisällä.
- Tarvittaessa etsimme vastaavan korvaavan tuotteen.
240 mm leveät onttoharkot soveltuvat erinomaisesti raskaisiin kuormiin, kuten perustuksiin ja kantaviin seiniin. Näissä harkoissa on mahdollisuus lisävahvistukseen, ja niitä voidaan käyttää sekä sisä- että ulkotiloissa. Pigmenttien käyttö tuotantoprosessissa mahdollistaa sopivan värisävyn valinnan, mikä lisää esteettistä arvoa.
Käyttöalueet
-
Perustukset
-
Raskaat kantavat seinät
-
Äänieristetyt seinät
-
Vahvistetut seinät
Kuvaus
Käyttöalueet
1. Poikkeama tasaisuudesta ja suorakulmaisuudesta saa olla enintään 2 mm.
2. Edustaa betonin osuutta lohkon tilavuudesta (ilman huokosia).
3. Harkon keskimääräinen massa 3-5 prosentin kosteuspitoisuudessa.
4. Kuivatun harkon vähimmäistiheys.
5. Keskimääräinen puristuslujuus nettopoikkipinta-alalla ilmakuivassa tilassa.
6. Muurausharkon normalisoitu puristuslujuus, jota käytetään EPN ENV 6.1.1 kohdan mukaisissa laskelmissa. Kuvakerroin = 1
7. -
8. Ei saa jättää alttiiksi säälle. Jos tuotteen aiotut käyttöolosuhteet estävät kastumisen (esim. paksu rappauskerros, ulkovuoraus, kaksikerroksisen muurauksen sisäpuolinen kerros), pakkasenkestävyyteen ei tarvitse viitata.
9. Tilavuuden muutoksista johtuvan halkeilun välttämiseksi on suositeltavaa tehdä pystysuuntaisia saumoja aukkojen kohdalle, pilarien, pilasterien ja risteävien seinien liitoksiin, seinien korkeus- ja leveysmuutosten kohdalle sekä pituussuuntaisia muottisaumoja 6-8 metrin välein. Muurauksen vahvistaminen auttaa myös välttämään muodonmuutoshalkeamia.
10. Arvioitu, ei sisällä mahdollisen raudoituksen ja täytebetonin massaa.
11. Ilmamelun eristysindeksi on laskettu, annettu muurausyksikköä kohti (ilman täytettä/raudoitettua).
12. Ekvivalentti lämpödiffuusiokyky saadaan käyttämällä taulukkomenetelmää täydellä betonilla.
13. Harkot ovat palamattomia (palotekninen käyttäytyminen paloluokassa A1), mutta niitä ei suositella käytettäväksi tiloissa, jotka ovat suorassa kosketuksessa tulen ja kuumien savujen kanssa. Arvo ilmoitetaan muurausyksikköä kohti (täyttämätön/täytetty).
14. Liimauslujuus on muurauslaastin ja muurauskappaleiden välinen alustava liimauslujuus, jolla on ennalta määritellyt ominaisuudet ja joka perustuu kiinteisiin arvoihin.
15. Ilmoittaa vesihöyrynläpäisevyyden (rakennuksen sisään/ulos) tietylle nettokuiva-ainetiheydelle.
| Leveys | 240 mm |
| Korkeus | 190 mm |
| Pituus | 190 mm |
| Toleranssiluokka | D1 |
| Koko teksti | 45% |
| Ploki massa | 18,5 kg |
| Kuiva bruttotiheys | |
| Keskimääräinen puristuslujuus | 18 MPa |
| Normalisoitu puristuslujuus | |
| Kapillaarinen tyrä haavoittuvuus | 12 g/m² |
| Ympäristöluokka | |
| Äänenvoimakkuuden muutokset | 0,6...0,1 mm/m |
| Muurattu massa | 225 kg/m |
| Muurauksen ilmamelun eristysindeksi | 51/58 kappaletta |
| Ekvivalentti lämpödiffuusiokyky | 1,19 W/m'K |
| Muurauksen palonkestävyys | REI 120/240 |
| Tartuntalujuus | 0,3 N/mm² |
| Vesihöyryn diffuusiokerroin | 5/15 |
| Mitat | 240x190x390 |
| kpl / m² | |
| kpl / perusta | 65 |
| kpl / kg | 18,6 |
| astia / kg | 1234 |
Arvostelun lisäämistä varten kirjaudu sisään.













Arvostelut
Tuotearvosteluja ei ole vielä.