Columbia Raudoitusharkko 190x190x390
- Tarjous 3 työpäivän sisällä.
- Tarvittaessa etsimme vastaavan korvaavan tuotteen.
190 mm leveät onttoharkot ovat ihanteellisia sekä kantaviin seiniin että perustuksiin. Nämä harkot ovat kestäviä ja tarjoavat erinomaisen äänieristyksen. Harkkojen ontelot mahdollistavat sähköjohtojen ja muiden tietoliikenneyhteyksien kätevän asentamisen. Alhaiset laastikustannukset takaavat taloudellisen asennuksen.
Käyttöalueet
-
Candeseinad
-
Perustukset
-
Äänieristetyt seinät
Kuvaus
Käyttöalueet
1. Poikkeama tasaisuudesta ja suorakulmaisuudesta saa olla enintään 2 mm.
2. Ilmaisee betonin osuuden lohkon tilavuudesta (ilman huokosia).
3. Lohkojen keskimääräinen massa 3-5 %:n kosteuspitoisuudessa.
4. Kuivatun lohkon vähimmäistiheys.
5. Keskimääräinen puristuslujuus nettopoikkipinta-alalla ilmakuivassa tilassa.
6. Muurausyksikköjen normalisoitu puristuslujuus, jota käytetään EPN ENV 6.1.1 kohdan mukaisissa laskelmissa. Kuvakerroin=1
7. –
8. Älä jätä alttiiksi säälle. Jos tuotteen aiotut käyttöolosuhteet estävät kastumisen (esim. paksu rappauskerros, ulkoverhous, kaksikerroksisen muurauksen sisäpuolinen kerros), pakkasenkestävyyteen ei tarvitse viitata.
9. Tilavuuden muutoksista johtuvan halkeilun estämiseksi on suositeltavaa tehdä pystysuuntaiset liitokset aukkoihin, pylväiden, pilastereiden ja poikkiseinien liitoksiin, seinän korkeuden ja leveyden muutoksiin sekä 6-8 metrin välein pitkittäissuuntaiset muottiliitokset. Muurauksen vahvistaminen auttaa myös välttämään muodonmuutoshalkeamia.
10. Arvioitu, ei sisällä mahdollisen ankkurin ja täytebetonin painoa.
11. Ilmamelun eristysluku on laskennallinen, joka annetaan muurausyksikköä kohti (ilman täytettä/betonia).
12. Ekvivalentti lämpödiffuusiokyky saadaan taulukkomenetelmällä täydessä betonissa.
13. Lohkot ovat palamattomia ( paloluokan A1 mukainen reaktiokyky), mutta niitä ei suositella käytettäväksi tiloissa, jotka ovat suorassa kosketuksessa tulen ja kuumien savujen kanssa. Arvo on annettu muurausyksikköä kohti (ilman täytettä/betonia).
14. Liimauslujuus on muurauslaastin ja muurausyksiköiden välinen alustava liimauslujuus, jolla on ennalta määrätyt ominaisuudet, jotka perustuvat kiinteisiin arvoihin.
15. Ilmaisee vesihöyryn läpäisevyyden (rakennuksen sisään/ulos) tietyllä materiaalin nettokuiva-ainetiheydellä.
| Leveys | 190 mm |
| Korkeus | 190 mm |
| Pituus | 390 mm |
| Toleranssiluokka | D1 |
| Koko teksti | 52% |
| Ploki massa | 17 kg |
| Kuiva bruttotiheys | 1060 kg/m³ |
| Keskimääräinen puristuslujuus | 18 MPa |
| Normalisoitu puristuslujuus | 9,54 MPa |
| Kapillaarinen tyrä haavoittuvuus | 12 g/m² |
| Ympäristöluokka | |
| Äänenvoimakkuuden muutokset | 0,6...0,1 mm/m |
| Muurattu massa | 225,5 kg/m |
| Muurauksen ilmamelun eristysindeksi | 49/56 kpl |
| Ekvivalentti lämpödiffuusiokyky | 1,19 W/m'K |
| Muurauksen palonkestävyys | REI 120/240 |
| Tartuntalujuus | 0,3 N/mm² |
| Vesihöyryn diffuusiokerroin | 5/15 |
| Mitat | 190x190x390 |
| kpl / m² | 12,5 |
| kpl / perusta | 75 |
| kpl / kg | 16,6 |
| astia / kg | 1270 |
Arvostelun lisäämistä varten kirjaudu sisään.












Arvostelut
Tuotearvosteluja ei ole vielä.