weberfloor 6000
- Tarjous 3 työpäivän sisällä.
- Tarvittaessa etsimme vastaavan korvaavan tuotteen.
weberfloor 6000 on nopeasti kovettuva lattian tasoitusmassa, joka on suunniteltu käytettäväksi kylpyhuoneissa, pesuhuoneissa, asuintiloissa, toimistoissa ja muissa julkisissa lattioissa sisätiloissa, joissa tarvitaan paksu sekoituskerros ja/tai joissa on muodostettava kaltevuuksia. weberfloor 6000 soveltuu käytettäväksi lattialämmityksen kanssa. Materiaali on yhteensopiva kaikkien yleisesti käytettyjen liimojen ja lattiamateriaalien kanssa ja antaa tarvittavan tasaisuuden lattianpäällysteen alle.
Kuvaus
Edut
- Nopeasti kehittyvä
- Vahva
- Erittäin hyvä työstettävyys
- Tasoittamiseen ja kallistamiseen paksummissa kerroksissa
- Soveltuu lattialämmitykseen
- Katastrofaalinen 15 tuntia kivun jälkeen
Käyttöohjeet
ENNEN KÄYTTÖÄ
Sopivia alustoja weberfloor 6000:lla tasoitettavaksi ovat betoni, kevytbetoni ja kipsilevy. Tasoitettavan alustan vetolujuuden on oltava > 0,5 MPa. Teräsraudoituksella vahvistettu kelluva lattia on valettava alustoille, joiden vääntölujuus on alhainen. Tasoitus on suoritettava suljetussa tilassa. Vältetään tuulen aiheuttamaa vetoa. Sekoituksen, veden ja tasoitettavan alustan lämpötilan on oltava +10...+25 °C, kunnes se on kuivunut. Alusta on puhdistettava tartuntaa heikentävistä aineista, kuten sementtimassasta, rasvasta, öljystä, pölystä, maaleista, (lattiapäällysteiden) liimajäämistä ja vesiliukoisista pinnoitemateriaaleista. Heikko tai löysä betoni on poistettava ja lattia on puhdistettava (sementti)pölystä imurilla. Alustassa olevat reiät, halkeamat ja muut vuodot on peitettävä esimerkiksi villalla. Puhdistettu alusta käsitellään weber. vetonit MD16:lla ja annetaan kuivua 2-4 tuntia normaaliolosuhteissa (tuntokuiva). Pohjamaali sivellään alustalle tasaiseksi kalvoksi. Vältä kiinnittymistä. Kuivat ja hyvin imukykyiset alustat käsitellään kahdesti. Jokainen tasoitekerros vaatii pohjustuksen.
OHJEET
Vettä lisätään kuivaseokseen 8-9 painoprosenttia, eli noin 1,6...1,8 litraa 20 kg:n säkkiä kohti. Seoksen lämpötilan on oltava yli +10ºC, lisätyn veden lämpötila ei saa ylittää +35ºC. Käsin sekoitettaessa on varmistettava, että sekoittuminen on hyvä. Sekoitetaan huolellisesti 3 min. ajan käyttäen riittävän voimakasta lastaa. Vettä ei saa annostella liikaa eikä liian vähän, seoksen on pysyttävä märän maan muodossa. Liika vesi aiheuttaa halkeilua ja heikentää tason lujuutta sekä lisää kutistumista kuivumisen aikana. Valmis seos on käytettävä 30 minuutin kuluessa veden lisäämisestä. Valmiiksi sekoitettu weberfloor 6000 levitetään alustalle lastalla, lastalla tai leveällä lastalla. Levitys, tasoitus ja pinnan tasoittaminen on tehtävä yhdessä työvaiheessa. Kovettunut tasoite leikataan pois alustan saumoista ja täytetään elastisella täyteaineella. Työkalut puhdistetaan välittömästi vedellä ja kivettynyt seos poistetaan mekaanisesti. Lattia on käyttövalmis 3 tunnin kuluessa tasoituksesta (+20°C), lattiapäällystys voidaan aloittaa 15 tunnin kuluttua tasoituksesta, jos kuivuminen tapahtuu normaaliolosuhteissa (20°C, 50 % RH). weberfloor 6000:lla tasoitetun lattian päälle voidaan asentaa suoraan vesisulku (webertec 822). Alustan ja ilman korkea kosteuspitoisuus pidentää kuivumisaikaa. Lattiapinnoitteita asennettaessa on otettava huomioon RYL:n ja pinnoitteen valmistajan sallima alustan kosteuspitoisuus. weberfloor 6000 on viimeisteltävä lattianpäällystemateriaaleilla, kuten keraamisilla laatoilla, parketilla, korkilla jne. Vaativammat lattiapäällysteet, kuten PVC tai linoleumi, vaativat pintamaalin (weberfloor 110 FINE tai weberfloor 3100). Tasoitettua pintaa ei maalata tai käytetä ilman lattiapäällystettä!
SEURAAVA
Vastavalettu lattia on suojattava tuulelta ja voimakkaalta idän auringolta.
VAROITUS
Aiheuttaa ärsytystä. Sisältää yli 5 % sementtiä.
Ärsyttää silmiä, hengityselimiä ja ihoa. Vältä pitkäaikaista ihokosketusta. Käytä suojalaseja, käsineitä ja suojavoidetta. Vältettävä pölyn hengittämistä. Käytä hengityssuojainta. Ihoärsytyksen sattuessa pese välittömästi lämpimällä saippuavedellä. Silmäkosketuksen sattuessa huuhtele välittömästi runsaalla vedellä ja hakeudu tarvittaessa lääkäriin.
Tekniset tiedot
| Pakkaus | 20 kg:n paperipussi, jossa on läppä |
| Säilyvyysaika | 12 kuukautta (alkuperäisessä suljetussa pakkauksessa kuivassa tilassa). |
| Menekki | u 1,8 kg/m²/1mm |
| Käyttölämpötila | +10 °C...+25 °C, optimaalinen +15...+20 °C. |
| Käyttöaika | 30 min veden lisäämisen jälkeen |
| Kuivumisaika kuivana | 3 h (+20 °C, 50 % RH) |
| Kuivumisaika kuiva | 15 h, kerroksen paksuudesta ja ympäristöstä riippuen |
| Sekoittuneen kerroksen paksuus | 10...250 mm |
| Sekoitetun kerroksen paksuus kelluvana lattiana | 30...250 mm |
| Sekoittaminen veteen | 1,6...1,8 l/20 kg (8...9%) |
| Seoksen vetolujuus 28 p | ≥ 1,0 N/mm² |
| Puristuslujuusluokka | C 30 (EN 13813) |
| Taivutuslujuusluokka | F 5 EN 13813 |
| Kutistuminen 28 p | < 0,4 mm/m (+23 °C, 50 % RH) |
| Palonkestävyysluokka | A2fl-s1 (EN 13501-1) |
| pH (fossiilinen aines) | 10,5...11 |
| Sideaine | Premix |
| Täyteaine | Liiv, terasuurus < 2,0 mm |
| Lisätietoja | Kovettumista ja työstettävyyttä parantavat lisäaineet. Kaseiiniton |
| Väri | Harmaa |
Lisätietoa
| Valitse pakkaus | |
|---|---|
| Valitse yksikkö |
Arvostelun lisäämistä varten kirjaudu sisään.










Arvostelut
Tuotearvosteluja ei ole vielä.